Anasayfa Blog Çağımızın Yeni Hastalığı: FOMO – “Sanal Uyuşturucu”

Çağımızın Yeni Hastalığı: FOMO – “Sanal Uyuşturucu”

399
0
PAYLAŞ

Nedir FOMO ? Açılımı ile başlarsak Fear of Missing out. Türkçe meali, “Gelişmeleri kaçırma korkusu.”

Her sabah gözünüzü açtığınızda elinizi hemen başucunuzdaki akıllı telefonunuza atıp, tek gözle bile olsa şöyle kısa bir instagram, facebook, twitter turu atıyor musunuz ? Telefon yakınlarınızda değilse ya da uzun bir toplantıya girmişseniz bir şeylerin uzağında ve habersiz kaldığınız korkusu yaşıyor musunuz? Telefonunuzu evde unuttuğunuz gün, kolunuz, bacağınız eksik gibi hissediyorsanız,  O zaman siz de bir FOMO olabilirsiniz.

Peki, uykusuz kalmamıza, daha az kitap okumamıza, sürekli olarak hesaplarımızı kontrol etmemize neden olan FOMO nedir ? Aslında cevabı hiç şaşırtıcı değil. Her insanda bir kontrol duygusu vardır. Bu durum insanın kontrol duygusu ile ilgili bir korku. Nasıl hastalandığımızda, fiziksel bütünlüğümüz bozulduğunda vücudumuzda ağrı sızılar oluşuyorsa, psikolojik bütünlük bozulduğunda da korku ve endişe oluşuyor.

Sanal alemde daha fazla yer edinebilmek gibi bir kültür oluştu. Twitter’da yazdıkları retweet yapılmayan veya Facebook’da yeterince beğeni almayanlar kendilerini kötü hissediyorlar.  Sosyal medya ile geçirilen zaman miktarı gittikçe artıyor. Bununla birlikte haz tatminleri azalıyor. Beyindeki ödül-ceza sistemi bozuluyor. Sanal ortamda bulunmaktan zevk alıyor bu kişiler. Bunu beyindeki ödül-ceza sistemine kaydediyorlar ve bu olmadığı zaman sanki temel ihtiyaçlarını almamış gibi hissedip huzursuz oluyorlar. Temel ihtiyaçlarını kaybettikleri zamanda korku oluşuyor. Bu ihtiyaç yoksunluğunu  “sanal uyuşturucu” olarak tanımlayabiliriz. Nasıl ki uyuşturucu kişinin karar verme yeteneğini kaybetmesine neden oluyorsa, FOMO da kişinin bilinç kontrolünü bozuyor.

FOMO’ya sahip olan insanlar güzel bir akşam yemeğinde, arkadaşları ile geçirilen anlarda diğer insanların fotoğrafları, durum paylaşımları, twitleri ya da instagram fotoğrafları yüzünden güzel zaman geçiremiyorlar. FOMO sebebiyle araba kullanırken bile whatsupp mesajı yazan, facebooka göz atan kişilerin dikkat dağıtan halleri kazalara sebep olabiliyor.

Sözde stresten uzaklaşmak, rahatlamak için yapılan tatiller, çekilen fotoların instagrama yüklenmesi, nereye gidildiyse check in yapılması ve sonra bunlara gelen beğeni ve yorumları takip etmekle geçiyor. Bir de biz uzaktayken birileri evlenmiş mi, yeni işe mi girmiş, saçını mı boyatmış, hangi ödülü almış diye bakarak geçiyor. Aman kimseyi bilgisiz bırakmayalım ve etrafta olan bitenden bihaber kalmayalım.

Ne yapıyoruz biz ? Bağımlı değiliz de neyiz ?

Bağımlı değilim diyorsanız ne mutlu size, virüs henüz size bulaşmamış.

Bağımlıyım acaba seviyesi ne diyorsanız, buyrun size FOMO seviyenizi ölçebileceğiniz bir mini test ..

www.ratemyfomo.com

Dürüstçe söylemek gerekirse, ben testi yaptım ve FOMO seviyem “High” çıktı ! Bunun için duruma el koyuyorum ve akıllı telefonum ve PC im ile arama baya bir mesafe koyuyorum. Neden fotolarımı artık like lamıyor diye kızmayın bana olur mu ?

Nisa Aslı Erten

Homosapienden Fomosapiene..
Katılamadığım partinin fotoğrafları.. !!
Katılamadığım partinin fotoğrafları.. !!
Çevrim içiyiz, mutluyuz..
Çevrim içiyiz, mutluyuz..
PAYLAŞ
Önceki yazı5 Dakika Makyajı
Sonraki yazıGüz Gömleği
Nisa Aslı Erten
Hayatı doya doya her anıyla yaşamayı seven, mutluluğu detaylarda bulmayı bilen, Eren'in annesi, kedi çılgını, seyahat sever, fotoğrafçı, öykü yazarı, güneşli iklim insanı, yemek yapmayı terapi olarak gören, ruh haline göre kıyafetler ve aksesuarlarla oynamayı seven bir titiz başak burcu kadını.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here