Anasayfa Gezi Haftasonu Kaçamağından Fazlası: Bozcaada

Haftasonu Kaçamağından Fazlası: Bozcaada

2465
2
PAYLAŞ

Eğer Bozcaada’ya ilk defa gelecekseniz, şaşırtacak güzelliklere sahip olduğunu göreceksiniz.

Bozcaada küçük bir ada olmasına rağmen sizi sürprizlerle karşılayacak bir cennet.

Bu noktada bu boz görüntüsünün arkasında saklı kalmış bağları, koyları, kumsalları, denizi, mis kokan tepeleri, şarapları, lezzetini keşfetmek olacak. Daha sonra buraya bağımlı olacaksınız…

bozcaada tarihi sokaklarıAda’nın en çekici yanlarından biri berrak denizi, bakir koyları ve plajları… Mayısın son haftaları ile ekime kadar rahatlıkla girilebiliyor. En sıcak olduğu dönem (eylül ekim arası). 

bozacaada denizi Beylik Koyu bozcaada bozcaada koyu bozcaada plajı (ayazma plajı)

Bozcaada’nın en avantajlı yanlarından biri ise; rüzgarlı havada bile sakin bir koy seçeneği sunması. 

Denize girilecek yerler: Ayazma Plajı (en kalabalık plajı), Sulubahçe Koyu, Habbele Plajı, Beylik Koyu (adanın gizli kalmış cennet koyu), Akvaryum Koyu (deniz altındaki muazzam çeşitliliğini görmeniz için şnorkel getirmenizde ayrıca belirtirim)…

bozcaada ve şarap festivali bozcaada üzümü bozacaada ve şarapBozcaada’ya çok yakışan bir aktivite şarap dersleri. Ne de olsa bir şarap adası. Türkiye’nin ve adanın tek bağyolu sadece adaya özgü ve burada yetiştirilen üzümleri görebileceğiniz özel yürüyüş yolu (1 km).

bozcaada sokakları bozcaada sokakları bozcaada 1 gün bozcaaada 1 gün

 

Adayı tam anlamıyla hissetmek için ilk durağınız Bozcaada Müzesi olsun.Doğal ve tarihi sit alanı olması sebebiyle Bozcaada’da güneydeki gibi büyük oteller ve tatil köyleri göremeyeceksiniz. Bu yüzden şanslısınız, çünkü sizi daha samimi ve doğal mekanlar bekliyor konaklamak için.

Genelde adalı ailelerin işlettiği bu yerlere, son yıllarda büyük şehirlerden adaya yerleşenlerin açtıkları mekanların da eklenmesiyle, her zevke ve bütçeye uygun seçenekler bulunabiliyor.

pencereleri bozcaada boz ada

Bozcaada diğer adalara nazaran düz bir yapıya sahip olduğu için yürüyüş ve bisiklet için ideal. Sizi keşfe çıkaracak rotalar sunuyor. Adada kaybolmak imkansız. 

Gün batımında bisiklet turları düzenleniyor. (Batı Burnu) Kesinlikle tavsiye ederim.

yöresel kapıları bozcaada kapıları bozcaada kapıları 2

Adayı ada yapan diğer bir özelliği evlerinin kapıları ve pencereleri birbirinden estetik yapıya bürünmüş durumda. Renkli ve samimi… Fotoğraf içinde harika yapılar :)

gün batımı adada

Son bir not düşmek istiyorum. Adaya özgü domates reçelini tatmadan dönmeyin. Belki herkesin damak tadına uygun değil ama denemeye değer. 

Havasıyla, enerjisiyle farklı bir yer. Nedeni bilinmez insana huzur verir. Küçük bir ada olmasına rağmen bir gününüz yetmeyecek. 

2 YORUM

  1. Bozcaada, benim masal adam:) Birgün mutlaka yerleşip, ömrümü geçirmek istediğim yer… Yazı çok güzel olmuş, adayı güzel anlatmışsınız, emeğinize sağlık…

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here