Anasayfa Blog Bordo Şapkalı Kız İtalya’da

Bordo Şapkalı Kız İtalya’da

Bordo Şapkalı Kız İtalya da

303
0
PAYLAŞ

1.Gün MİLANO

Küçük bir İtalya’ya turunun ilk durağı, pasaport kontrolünün uzun saatler sürdüğü Bergoma hava alanıydı.  Hava sıcaklığı güneş gözlüklerine gereksiniz duyacak şekil de gayet iyiydi.

Otobüsümüze binip kısa bir yolculukla modanın başkenti olarak adlandırılan Milano’ya geçtik. Şehrin girişinde sokaklar çok boştu ve bu görüntü kafamda “burda kimse yaşamıyor mu?” gibi soruların canlanmasına sebep oldu.  Bütün sokaklarda sağlı sollu şekilde arabalar park edilmişti. Peki, bu insanlar nerde? Şehrin iç kesimine doğru ilerledikçe birer, ikişer insanlar görmeye başlamıştım. Bunların çoğu ellerinde kitaplarla dolu öğrencilerdi. Rehberimizin bilgilendirmesiyle Milano’da üniversite okumak için bulunan öğrencilerin olduğunu öğrendim. (bir zamanlar benimde böyle bir hayalim vardı)

ebrar 2Milano’nun merkezine Piazza Del Duomo çok yaklaşmıştık. Bir grubum protesto yürüyüşü yapıyor olma sebebiyle otobüsten inip, merkeze doğru yürümeye başadık. Protestolar çok sakin bir şekilde polisler eşliğinde devam ediyordu.  İlerledikçe insan kalabalığı git gide artıyordu. Herkes burada toplanmış sanırım. Ve çoğu moda dergisinin çekimler de kullandığı Galleria Vittorio Emanuelle’ye geliyoruz. Bir nevi bana Kapalı Çarşı’yı andırdı. Şehiri Türkiye’deki belli başlı yerlere benzetmeye başlamıştım.

ebrar 3

Her ülkeden turist bulunuyordu sanki yaşayan kimse yokmuşta biz turistler tarihi bir müzedeymişim gibiydi. Piazza Del Duomo meydanı Mtv’nın konser etkinliği dolayısıyla aşırı kalabalıktı.  Konser alanındaki hazırlıklar görevliler tarafından hızla devam ediyordu, ihtişamlı bir sahne hazırlığı içindeydiler. Hava karardıktan sonra medyandaki ışık sistemi çok iyiydi ve tabiki konser şahane bir başlangıç yapmıştı.

piazza del duomo

Meydana adını veren Piazza Del Duomo katedrali tam merkezdeydi, konser alanı da kilisenin tam karşısına kurulmuştu. Kilise oldukça büyük ve ihtişamlıydı. Kilisedeki oymaları, el sanatlarını gördükçe işçiliğe inanamıyordum. Bu insanlar bu kadar ince işleri nasıl yapmıştı?  Yerlerdeki mozaiklerle, kilisedeki vitraylar, heykellerle, her köse başında bir sanat, resim yapanlarla, şarkı söyleyenlerle şehir sanat konuşuyordu.

IMG_9567

Ana meydana paralel olan birkaç ana caddesi vardı, o caddeler de yürüdükçe buraya neden moda şehri dediklerini anlamıştım. Her tarzda insan, cesur moda sokaklar da konuşuyordu adeta. Giyinişleriyle bütünleşmiş, kendine ait olanı bulmuşlardı. Ama ben daha aradığım ne dondurmayı, ne de pizzayı bulamamıştım.

ebrar1

PAYLAŞ
Önceki yazıSezonun Parçası: Bordo
Sonraki yazı2016 Makyaj Trendi: Yaşanmış Makyaj
Ebrar Hacıalioğlu
Hayatın her yerinde sanat ve moda. Ayrılmaz ikili. İşte bu da benim bir sanat aşığı ve moda tasarımı öğrencisi olarak görüşüm/hayat anlayışım/bakışım/açım.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here