Anasayfa Blog Bordo Başlıklı Kız İtalya’da: Venedik

Bordo Başlıklı Kız İtalya’da: Venedik

Bordo Başlıklı Kız İtalya da, Venedik

459
0
PAYLAŞ
  1. Gün Venedik

Güneşin doğuşuyla başlayan, uzun saatler süren bir yolculuk; etrafı doyasıya seyretme şansı verdi ve gördüm ki İtalya’da her toprak parçası işlenmiş.

Her köşeden bakıldığında kartpostal havasında bir görüntüyle karşılaşıyorduk. Şaraplarıyla ünlü İtalya ‘da tabi ki en çok üzüm bağları vardı. Bağlar, işlenmiş topraklar çok düzenli, kendimi film setinin ortasında gibi hissetmiştim. Böyle bir manzarayı sadece filmlerde görebilirmişim gibiydi.

 

ebrar1ebrar

Venedik gezip gördüğüm hiçbir yere benzetemeyen, tarihi bir şehirdi. Dönüp dolaşıp aynı sokakların görüldüğü, aynı meydana çıkan, kaybolmak istiyorken, kayıp olunamayacak bir şehir. Bütün o eski yapılar, köprüler, renkli evler, çiçekli balkonlar adeta bir film karesiydi. Etkileyici, düşününce burada insanlar yaşadı ve hala yaşamakta olanlar var, çok garip geliyor “film karesinin içindeki insanlar”.

ebrar3

ebrar2

 

Gezi tarihimiz öyle bir zamana denk gelmişti ki her gittiğimiz şehir de bir etkinliğin içinde buluyorduk kendimizi, bu sefer de koşu maratonu vardı. Birçok koşucu bir köprüden inip bir başka köprüye doğru koşuşturuyorlardı ve onları tanımadan destekleyen bir sürü turist, Venedik’in kanalları ‘bravo bravo’ sesleriyle çınlıyordu.

ebrar6

San Marco meydanının bir ucundaki merdivenlere oturup San Marco Bazilikasının ve şehrin en uzun, her yeri gören Aziz Mark’ın çan kulesinin çizmeye başladım. Uzun uzun bakıldığında bu görkemli yapıların çok ince detaylarını daha net görebiliyorsunuz. Çok etkilenmiştim.

ebrar4

ebrar5

Ve sıra Venedik denince akla ilk gelen resim çerçevesinin vazgeçilmesi gondol gezisine gelmişti. Şarkılar eşliğinde eğlenceli bir tur yapmıştık. Küçük bir bilgi; Venedik’te gondol kullanımı diye üniversite de iki yıllık bir bölüm varmış, adamlar tek kürekle ince iş yapıyor.

Ayakta yenen tek dilimlik pizza ile sanırım büyük hedefe doğru bir adım atılmıştı, bu pizza da gelişim var. Dondurma da henüz basamak atlayamamışken, Venedik’e gelirken ihtiyaç molası için durduğumuz mekan da hiç beklentim olmadan içtiğim kahve, tattığım en iyi kahveydi.

ebrar7

ebrar8

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here