Anasayfa Blog Blythe Dolls Çılgınlığı

Blythe Dolls Çılgınlığı

3051
3
PAYLAŞ

Blythe DoolsYeni moda Blythe bebekleri 1972 yıllarında çocuklar için üretilmiş fakat beklenen ilgiyi uyandırmaması nedeniyle o sene içinde üretimden kaldırılmışlar. Aslında o dönemler bebeklerin peri masalından fırlamış hallileri; sarı saçlı, mavi gözlü, mis mis kokulu ve pembe yanaklı olanları makbul olduğu için, beyaz tenleri ve koskoca kafalarıyla Blythe bebeklerinin ufaklıkları biraz da korkutmuş olduğu söylenir. Malumunuz şimdilerde zombiler, vampirler, kurt adamlar ve birçok akıl almaz doğa üstü varlıkların, gerek diziler gerek oyuncaklarda sık sık var oluşu alışkanlık yaratmış olacak ki şimdilerde Blythe bebekleri değil korktucu bildiğiniz minnoş stilli moda ikonu harika oyuncaklar haline geliverdiler.Blythe Dools

90’lı yıllara New York’lu bir televizyon programcısı olan Amerikalı Gina Garan bu bebekleri çok sevmiş, fotoğraf çekimlerinde kullanmış ve büyük bir aşkla onlar için ”This is Blythe” adında bir kitap çıkarmış. Şöhreti bu şekilde yakalayan koca kafalı Blythe’lar kısa zamanda koleksiyoncuların yeni gözdesi oluvermiş. En çok da bebeklere hayran Japon koleksiyonerler’i etkilemişlerdir.

Blythe DoolsJaponların yanı sıra tüm dünyada yankı uyandıran bu bebekler; Prada, Gucci, Dolce&Gabbana gibi tasarım üstatları tarafından model olarak kullanılmışlar, koleksiyonlarını Blythe’lar üzerinde deneyip bunu da fotoğraflı bir katologta paylaşmışlardır. Böylelikle ününe ün katan bu bebekler, her ay yeni modelleri ile satışa sunulup sahip olmak için herkesin birbiriyle yarıştığı ikonlar haline gelmişler.

Blythe DoolsEn çok saç tiplerindeki farklılıklar sayesinde kendine ait tarzı yansıtan Blythe’ların onları diğer bebeklerden farklı kılan özelliklerinden biri de gözlerinin değişebilmesi. Çeşit çeşit kostüm ve aksesuarları internet üzerinden satılan bu bebekler uçuk fiyatlara sahip olmasına rağmen Türkiye’de de büyük bir fan kitlesi yaratmış olması şaşkınlık yaratıyor.
O kadar değerli olacak ki 1972’lerde ilk kez üretilen ama o dönemler yüzlerine bakılmayan Kenner Blythelar çok zor bulunması nedeniyle şuan 2500 dolar gibi rakamlara satılır hale gelmişler.Blythe Dools

Koleksiyoncuların yanı sıra genç kızların arasında da baya moda olmuş olan Blythe’lar Pinterest, Instagram gibi sosyal paylaşım sitelerinde de çeşit çeşit fotoğraflarıyla karşımıza çıkıyorlar. Herkesin kendiyle özdeştirebileceği Blyte bebekleri o kadar renkli o kadar tarzlar ki ”bir tane de ben almalıyım” demeden geçemiyor insan ;)

PAYLAŞ
Önceki yazıVücut Takısı
Sonraki yazıSırt Dekoltesi Kullanım Sanatı!
Elif Yoldaş
Bana göre her sanatçının içinde yaratıcılık vardır; yazar, çizer, söyler, giyer, giydirir... Bu böyle uzar gider :) Kendimi kısaca özetlersem; ''Aşk'' ve ''Seninle'' isimlerinde iki single albüm çıkarmış, İskender Paydaş ile çalışmış, Sevda Cenap And Vakfı'nda sanat köşesinde yazmış, konservatuvar mezunu yeni albüm hazırlığında ufak tefek insan :)

3 YORUM

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here