Anasayfa Blog Bir Stil İkonu Olarak Anna Karina

Bir Stil İkonu Olarak Anna Karina

655
2
PAYLAŞ

tumblr_static_titlebg

1940 yılında Danimarka’da doğan Anna Karina, herhalde Fransa’da doğsa bu kadar Fransız olamazdı. Fransız kadınlarının dışarıdan görünen havasına zaten doğuştan mı sahipti yoksa 17 yaşından beri Fransa’da yaşıyor olması mı onu bir Fransız kadınına çevirdi, bilmiyorum.

17 yaşına kadar Danimarka’da şarkıcılık, mankenlik, reklam ve kısa filmlerle oyunculuk deneyimi edinen Anna Karina, Fransa’ya geldiğinde ne şanstır ki, kafede otururken bir mankenlik ajansı tarafından keşfedilir. Daha sonra da Pierre Cardin ve Coco Chanel’le tanışır. Belki de Anna Karina’nın tarzında  Coco Chanel’in de payı vardır.

Anna Karina’nın kariyeri 60’larda dünya sinemasına damgasını vuran Yeni Dalga (Nouvelle Vague) akımıyla parlamaya başlar. Dönem sinemasının şartlarını beğenmeyen bir takım eleştirmen aracılığıyla patlak veren bu akımın öncülerinden Jean-Luc Godard, daha sonra evleneceği Anna Karina’yı (her ne kadar yalnızca üç yıl evli kalmış olsalar da) filmlerinde oynatarak hem sinema tarihine, hem de moda dünyasına çok güzel bir kadını katmış olur.

styleicon-godard03

(Godard ve Karina)

Tarzı ve görünüşüyle benim için 60’ların hayran olunası kadınları arasında bulunan Anna Karina’nın giyimi, değişkenlik gösterse de klasik kategorisine sokulabilir. 1960’larda görülen moda anlayışında, bugün bile “Fransız kadını” dediğimizde aklımıza gelen tipik parçalar kullanılmaktaydı. Diz boyu ekose etekler, fırfırlı yakası olan üstler, bere, babet ayakkabı. Anna Karina da bu parçaları kullanmayı tercih etmiş. Canlı renkleri, özellikle de kırmızı, mavi ve beyazı yoğun olarak giyim tarzına yedirmiş.

karinanautical4

Ekoseli veya çizgi kumaşları çok kullanan Anna, giydiği gömlekler; fırfırlı hanım hanımcık elbiseler,  parlak renkli hırkalar ve külotlu çoraplar, babetler veya kısa topuklu ayakkabılarla hem klasik hem de sevimli bir tarz yaratmış. Şapka kullanmayı da çok seven Anna Karina’nın saçları ve makyajından bahsetmemek olmaz. Kahküllü saçları, bana göre Anna Karina’nın tarzındaki en baskın öğe. Kuyruklu eye-liner ve 60’larda sık kullanılan mavi far da, Anna Karina dendiğinde akla gelenlerden. Gül pembesi veya şeftali tonlarında bir rujla makyajını tamamlayan Anna Karina, tarzıyla günümüzde hala moda algısını ve genç diyebileceğimiz ünlüleri yakından etkilemeye devam ediyor.

457x694xkarinahat2.jpg.pagespeed.ic.YuoBV5QBEaPdzFkw2Ba7

Sinemayla ilgileniyorsanız ve hala Yeni Dalga akımından hiçbir filmi görmemişseniz, Anna Karina’nın da tarzına daha yakından bakabilmek adına, “Vivre sa vie: Film en douze tableaux” veya “Une Femme est Une Femme” filmlerini izlemenizi tavsiye ederim. :)

2 YORUM

  1. yeni dalgaya dair google’da bir şeylere bakınırken karşılaştım. çok hoşuma gitti. tarzını ve filmlerini çok severim.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here