PAYLAŞ

Bir Stil İkonu Olarak Alexa Chung 18

5 Kasım 1983 tarihinde İngiltere’de dünyaya gelen Alexa Chung, İngiliz stili deyince, akla ilk gelen isimlerden biri… Televizyon sunuculuğu, modellik, DJ’lik ve Vogue dergisinde editörlük yapan Alexa Chung, değişik parçaları bir arada başarıyla kaynaştıran ve vintage giysileri stiline ustalıkla katan bir stile sahip. Bazen Tomboy bazen feminen çizgilerde dolaşan Alexa Chung, televizyon kariyerine 2006’da İngiltere’de yayınlanan Pop World ile başladı. Chung iki yıl boyunca farklı müzik programları sunduktan sonra yine aynı kanalda “Gok’s Fashion Fix” adlı programla moda dünyasına adım atarak tüm dünyayı dolaştı ve sokak modası trendlerini yakından takip etti. Bir yandan sokak modası için insanlarla iç içe olan Chung, diğer yandan da programı için Roberto Cavalli, Karl Lagerfeld, Jean Paul Gaultier, Margherita Missoni ve Christian Lacroix gibi ünlü tasarımcılarla da röportaj yapma fırsatı yakaladı.

Kısa bir süre içinde kendine özgü stiliyle moda dünyasının vazgeçilmez isimlerinden biri haline gelen Chung, Vogue’un 2009’da Most Stylish Women, 2010’da ise Best Dressed Woman adayı, 2010’da ise British Fashion Ödüllerinde, British Fashion Style Icon’u seçilerek New York Times Sunday Styles Section’da kapak olmayı başardı.
Üzerindeki ilginin her geçen gün artmasıyla hayranlarının odak noktası haline gelen Chung’ın , 2010 Eylül’ünde J.Crew ile ortak hazırladığı koleksiyonu “Alexa Chung for Madewell” , Vogue’s Fashion Night Out’ta sunulmasından birkaç dakika sonra tükenerek bir rekora imza attı. Ayrıca kendi yazdığı “It” isimli kitabı da uzun süre çok satanlar listesindeki yerini korudu. Superga’dan Longchamp’e bir çok ünlü ve popüler markanın reklam yüzü olup, kapsül koleksiyonlar hazırladı.

Stilini tanımlarken kendini güzel giyinmiş bir kadından ziyade, erkek gibi hissetmesini sağlayan parçalar seçtiğini; çok fazla “düzgün”görünmek istemediğini, günlük hayatında genelde jean ve tshirt giymeyi sevdiğini belirten stil ikonunun karakteristik özellikleri (incecik bacakları, neşeli ruhu, erkeksi hatları, etrafa attığı zekice bakışları ve müzik dünyasıyla olan yakın ilişkileri bu zamana kadar Arctic Monkeys’in solisti Alex Turner ile birlikteydi- bebek yakalı elbiseleri ve ayağındaki loafer’lar onun imzası) 1960’lı yılların İngiliz ‘it-girl’lerinin aura’sını yeniden hayatımıza katıyor.

Anna Wintour kendisini bir “fenomen” olarak tanımlayıp, yeni jenerasyonun Kate Moss’u olduğunu söylemiş.

Bir Stil İkonu Olarak Alexa Chung

Oxford Ayakkabılar

Çoğu stil ikonunun aksine Alexa Chung, İngiliz stiliyle bütünleşmiş Oxford ayakkabılarından asla vazgeçmedi. Oxford ayakkabılarıyla feminen kombinasyonlarına maskulen bir şıklık katmayı başardı. Oxford ayakkabıları dışında yine bir diğer maskulen ayakkabı olan Loafer’lar ve feminen babetler de Alexa Chung stilinde öne çıkan parçalardan oldu.

Bir Stil İkonu Olarak Alexa Chung 3

Pinafore (Önlük) Elbiseler

Alexa Chung stiliyle özdeşleşmiş önemli parçalardan biri de önlük elbiseler… İster Jean olsun ister deri, stil ikonu bu parçayı dört mevsim giymeye bayılıyor. Bazen askılı bir elbise gibi giydiği bu parçayı bazen de Breton bluzlarla ya da sade tişörtlerle tamamlıyor.

Bir Stil İkonu Olarak Alexa Chung 4
Bebek Yaka

Bebek yakalı gömlekleri ve elbiseleri moda haline getiren birini arıyorsanız size rahatça Alexa Chung örneğini verebiliriz. Trend olup olmaması mühim değil, çünkü Peter Pan yakalı parçalar  Alexa Chung stilinin olmazsa olmaz parçaları arasında yer alıyor.

Bir Stil İkonu Olarak Alexa Chung 5
Atkılı ve bilekten bağlı ayakkabılar

Genellikle düz ayakkabılar giyen stil ikonu, topuklu da giyse topuksuz da giyse bilekten bağlı ya da atkılı ayakkabıları sıklıkla tercih ediyor.

Bir Stil İkonu Olarak Alexa Chung 6
Denizci stili

Denizcilerden ve donanmadan ilham alınmış parçaları Alexa Chung’ın üzerinde sık sık görebilirsiniz. Özellikle enine çizgili Breton bluzları ya da denizci stilindeki mantoları çok sık tercih ediyor.

 Bir Stil İkonu Olarak Alexa Chung 7

Kısa Şortlar

Alexa Chung stilinde kısa şortların da önemli bir yeri var. Jean, deri ya da kadife… Yazın kot şortu sıklıkla tercih eden stil ikonu deri şortları kışın opak çoraplarla tamamlıyor.

Bir Stil İkonu Olarak Alexa Chung 9

Alexa Mulberry
Mulberry’nin Alexa Chung’ta gördükleri vintage bir evrak çantasından ilham alıp tasarladıkları ve daha sonra da Alexa adını verdikleri bu ikonik çanta da Alexa Chung ile bütünleşmiş bir parça… Stil ikonu kahve tonlarında ve leopar desenli Alexa’larını çok seviyor.

Bir Stil İkonu Olarak Alexa Chung 14 Bir Stil İkonu Olarak Alexa Chung 13 Bir Stil İkonu Olarak Alexa Chung 12 Bir Stil İkonu Olarak Alexa Chung 11 Bir Stil İkonu Olarak Alexa Chung 8 Bir Stil İkonu Olarak Alexa Chung  10 Bir Stil İkonu Olarak Alexa Chung 2 Bir Stil İkonu Olarak Alexa Chung 15 Bir Stil İkonu Olarak Alexa Chung 16 Bir Stil İkonu Olarak Alexa Chung 17

1 YORUM

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here