Anasayfa Blog Atma , Dönüştür!

Atma , Dönüştür!

2246
6
PAYLAŞ

Bu günlerde sloganım ‘Atma,dönüştür!’ oldu. Hiç de zor olmayan geri dönüştürme işlemini, evimde çok rahat uygulayabiliyorum. Etrafa bir göz gezdirdiğimde boş salça kutusundan, modası geçmiş kotuma kadar yeniden dönüşüme hazır o kadar çok eşya görüyorum ki…

Fonksiyonunu kaybetmiş olan eşyalara, yeni fonksiyonlar kazandırabilecek çok değişik teknikler var. Mesela kullanmadığınız, bir köşede atılmış durumda olan ahşap dosya muhafazasını, temiz bir şekilde boyayıp vernikleyerek, çalışma odanıza ekstra bir raf kazandırabilirsiniz.

Ve ya  silindir formlu plastik ya da karton bir kutuyu kağıt tabaklarla kaplayarak ayaklı lambader yapabilirsiniz. Burada dikkat edeceğiniz nokta kullanacağınız ampülün düşük wattlı olması. Yüksek wattlı ampül iç kısma zarar verebilir.

IMG_1677Peki ya çizilmiş,kullanılamaz haldeki cd’ler ile yapılan tasarımlar. İşte onlar saymakla bitmez. Takılardan çerçevelere, vazolardan avizelere pek çok yerde kullanımı kolay ve aynı zamanda da gösterişlidirler. Resimdeki gibi bir çerçeve yapmak istediğinizde önce kontraplak ya da mukavvadan bir zemin kesmeniz gerekir.Orta kısımda fotoğrafınızın ebatına eşit bir boşluk oluşturmalısınız.IMG_1678Daha sonra gözden çıkardığınız cd leri istediğiniz formda kesip dekupaj tutkalı ya da silikon ile yapıştırmalısınız. Her yeri kapladıktan sonra siyah kontur kalemi ile ara boşlukları doldurun ki uç kısımları kalkmasın. Çerçevenizin arkasına aynı büyüklükte arkalık kesip üç kenarından çerçeveye yapıştırın. Boşta kalan kenardan fotoğrafınızı yerleştirebilirsiniz.

 

IMG_1675Evde çocuklarınıza sürekli boya kalemi alan annelerden misiniz?Durmadan ucunu kırarlar açarlar,kırarlar açarlar…. Bu kısır döngü kalemler minicik hale gelinceye kadar devam eder. Sonra at çöpe.Hayır,atma çöpe! Değerlendir. Boya kalemlerinden kendinize ve sevdiklerinize sevimli küpeler yapabilirsiniz. İnce bir testere ya da keskin bir bıçakla zorlanmadan kesebileceğiniz kalemlerin arkasına, sıcak silikon tabancası ile küpe arkalıkları yapıştırın. İstediğiniz kadar renkli ve çeşitli küpeleriniz olsun.

IMG_1676Boş çerçevelerinizi de takı ve gözlük askılığı olarak değerlendirebilirsiniz. Duvarın rengine uygun renkte boyadığınız çerçeveleri birkaç çivi çakarak takı askısı, arka tarafına boydan boya sabitleyeceğiniz iplerle de gözlük askısı olarak kullanabilirsiniz.

IMG_1671IMG_1674IMG_1673

Sonuç olarak şunu söyleyebilirim, çöpe atmak için elinize aldığınız her şeye bir şans daha verin. Belki yeni fonksiyonuyla sizi daha mutlu edecektir;)

Sevgiyle kalın…

6 YORUM

  1. Ben de evimde hiç bir şeyi atmamaya çabalıyorum, bu önerilerinizle bakalım yeni şeyler yaratabilecek miyim :) Çok teşekkürler.

  2. Boş zamanlarımda bu tarz şeyler yapmak beni çok mutlu ediyor.Özellikle cd’den çerçeve çok şık olmuş.Bende deneyeceğim

  3. Betül merhaba.Cd çerçeve çalışması rahatlıkla uygulayabileceğin bir iş.Hatta arkasına mıknatıs yapıştırıp buzdolabını da süsleyebilirsin.Sana kolay gelsin.Sevgiler..

  4. Vazgeçtiklerimizle; yeni bir hobi, yeni bir meşgale, yeni bir çevre yaratabiliriz. Ve de israf etmemiş oluruz…

  5. Sürekli tüketim kültürünün dayatıldığı bir dünyada bu tarz fikirler daha da değer kazanıyor benim gözümde. Yazınızı çok beğendim. Bizlerle yeni çalışmalarınızı da paylaşırsınız ilerleyen dönemlerde.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here