Anasayfa Blog Aşka Dair

Aşka Dair

480
0
PAYLAŞ

İnsanoğlunun var oluşundan beri var olan ve var olmaya devam edecek bir kavram. AŞK…

Aşka dair binlerce yazılar yazılmış, şarkılar bestelenmiş, filmler çevrilmiştir ,hayat  sanki aşkın etrafında dönüyormuş gibi. Aslına bakacak olursanız, kim ne derse desin, evet, hayat aşkın etrafında dönüyor.

Aşkın bir çok türü var. Ama burada yazılan aşk, karşı cinse duyulan aşk..

aşk4

Aşkın tanımı nedir peki?

Freud’a göre aşk cinsellikten türemiştir. Bilimsel olarak ise ; Şehvet ve cazibe aşkı oluşturan önemli öğelerdir. Şehvet cinsel istek duygusudur. Romantik ve erotik ortamlarda bu duygu açığa çıkar ve vücutta birçok değişime neden olur. Şehvet cinsel arzuyu oluşturan ve çiftleşmeyi sağlayan aynı zamanda insanlarda bir takım kimyasalların salgılanmasına neden olur. Testosteron ve östrojen şehvet sonucu salgılanması artan hormonlardır. Son yıllarda yapılan çalışmalarda nörobilim , aşık insanların beyinlerinde gerçekleşen olayları incelemeye başladı. Aşık olan birinin beyninde feromon ve tiroksin salgısının arttığı gözlenmiş norepinefrin ve serotonin salgısının da aşık olan kişide tuhaf davranışlara sebep olduğu açıklanmıştır. Bu salgıların beyni uyaran dopamin’i arttırdığı ve dopamin beyin uyarıcısı’nın ise genelde uyuşturucu kullananlarla aynı oranda arttığı gözlenmiştir. Dopamin’in fazla uyarılması her ne kadar keyif verse de yan etkileri kaçınılmazdır. Bunlar: kalp hızının artışı, kan basıncında yükseliş, iştah kaybı, uykusuzluk, heyecanı tetiklediği gözlemlenmiştir. Kalp hızının aşırı artışı kalp krizine neden olabilir. Fakat bu kalp hızının aşırı artışı gençlerde değil de genellikle yaşlılarda ölüme neden olmaktadır. Aşk’ın yok olması var olmasından daha tehlikelidir. Bir aşkın bitişi intiharlara neden olabilir. Bunun nedeni aşkın bitmesi ile oluşan üzüntü sonucu norepinefrin salgısı artar. Norepinefrin vücuttaki sinirleri besler. Aynı zamanda kalp hızı üzerinde önemli bir etkisi vardır. Eğer bu salgı fazla artarsa aşırı sinirlenme, öfke, sebepsiz yere ağlama krizleri, kalp çarpıntısı görülebilir. Enzo Emanuele aşk acılarının aşırı norepinefrin salgısı sonucu sinir büyüme faktörü’ünü arttırdığını bunun ise beyindeki sinirlere zarar verebileceğini söyledi. Bu yüzden çoğu roman ve dizilerde aşk için ölen insanlar vurgulanıyor. Aşk için ölen veya intihar eden insanların sayısı az değildir.

Peki bu durumda aşık olmak güzel bir şey mi yoksa hastalıklı bir duygu mu?

aşk1 aşk5

Aşık olunca bir anda her şey değişir. Dünya güzelleşir, etrafımızda ki insanlar daha sevimli gelir, kendimizi daha çok beğeniriz, çünkü aşk bizi güzelleştirmiştir. Daha çok alışverişe çıkar, daha çok kendimizle ilgileniriz. Hormonlar tavan yapıp, her an onunla olmak isteriz. Mutluluk, heyecan doruklara ulaşır. Ondan gelecek olan bir mesaj, bir telefon, bir güzel söz sanki hayatımızın en büyük beklentisidir. Yerde değil, bulutlarda dolaşmak ne güzel bir duygudur. Tarif edilmesi ne zor bir duygu. Hele hele ilk dokunuş, ilk öpüş..Mutluluğa açılan kapı. aşk6 Lacie Hansen aşk2Buraya kadar her şey çok güzel, ama malesef sonsuza kadar her şey güzel gitmeye biliyor.Ne oluyor da oluyor,bilinmez ama bir anda büyü bozuluveriyor. Hele kıskançlık. Ne engellenemez kötü bir duygudur. Sevdiğini kıskanmak bir yere kadar güzel, ama fazlası..İçini kemiren şüpheler ve güvensizlik başladı mı iş bir anda başka bir boyuta geçiveriyor. Ayaklarını yerden kesen o aşk, bir anda içinde bir canavara dönüşüyor. Yaptıklarına kendin bile inanamıyorsun, bu ben olamam diyorsun. Ama aşk, kıskançlıkla ve şüphelerle birleşti mi bir anda her şeyi yapabilir duruma geliyorsun. Eğer bunu engelleyebilirsen güçlüsün, eğer yenik düşürsen zayıf. İşte o zamanda hayat bir anda kabusa dönüyor.

Nasıl oluyor da bu kadar tezat duygular, aşkın içinde yer alabiliyor. Cevap ,bu tezatlık zaten hayatın her yerinde olması yani ying&yang.

Sonuçta aşk güzel mi yoksa koşarak uzaklaşılması gereken bir durum mu? Yoruma açık. Aşık olan birisi güzel diyecektir. Aşktan ağzı yanan birisi de ,hiç düşünmeden kaçınılması gereken bir şey diyecektir.

Ama yine de ne olursa olsun, aşk yoksa, hayatta hep bir şeyler eksik demektir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here