Anasayfa Blog Anne Çocuk İlişkileri

Anne Çocuk İlişkileri

708
9
PAYLAŞ

Çağın getirdiği bazı şartlar sebebiyle anneliğin doğal yapısı olumsuz etkilenmektedir. Hayat şartlarına uyum sağlarken, çoğu kadının içgüdüsel annelik hisleri farklılaşmaktadır. Bu da çocukların sağlıklı psikolojik ve bedensel gelişmeleri için çok büyük önem taşıyan anne-çocuk ilişkisini olumsuz etkilemektedir.

Kadınların iş hayatında aktif rol oynamaları çok önemli ve olması gereken bir durumdur. İşe yaramak ve ekonomik güç sahibi olmak kadınların hem en doğal hakkı hem de önemli bir ihtiyacıdır. Fakat çağın bu getirisi, kadın olmanın doğal gereklerine zarar vermeyecek şekilde düzenlenmelidir. Özellikle 3 yaşına kadar anne çocuk bağı, yaşamsal diğer ihtiyaçlar kadar önemlidir. Annenin huzurlu bir şekilde varlığı, çocuğun kimlik gelişiminde sağlık kaynağıdır. Devlet politikaları çalışan kadının hamilelik, doğum ve doğum sonrası çalışma şartlarını doğanın gereklerine uygun şekilde planlamalı ve kadına gerekli hakları sağlamalıdır. Bu tutum işveren açısından kısa vadede dezavantaj oluştursa da, uzun vadede sağlıklı bir toplum yetiştirmek için çok dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Mevcut duruma bakacak olursak, çalışan annelerimiz yeni anneliğin getirdiği uykusuzluk, duygusal hassaslık, lohusalık gibi durumlar içerisindeyken üstüne bir de çocuktan ayrılmaktan kaynaklanan üzüntü, özlem, yetersizlik duyguları, iş stresi ile baş başa kalır. Annenin bu gerginliği hem sütü ile hem de bebek ile aralarındaki görünmeyen o çok güçlü bağ ile bebeğe geçer. Bu durum altta yatan genetik ve diğer çevresel faktörlerin de etkisiyle; çocukta uyku bozuklukları, sebepsiz ağlamalar gibi sorunlardan otizm benzeri çok ciddi bozukluklara kadar giden geniş bir sağlık problemi yelpazesine sebep olabilir.

Çalışan annelerimiz bu mecburi hayat şartının çocuğuna vereceği sıkıntıyı en aza indirmek için öncelikle çocuğunun kendisine olan ihtiyacını asla unutmamalıdır. Çalışma saatleri dışında mümkün olduğunca fazla bebeği ile birlikte olmayı tercih etmelidir. Anne evde ise bebeğin temel ihtiyaçlarını başka hiç kimseye bırakmadan, çok istekle ve geniş bir toleransla kendisi karşılamalıdır. Çünkü anne çocuk bağı bilinenin aksine oyun sırasında değil asıl temel ihtiyaçlar sırasında kurulur. Emziren anneler bebeğin emmek istediği her an ve bebek kadar kendileri de istiyormuş gibi davranarak bu ihtiyaca çok fazla ihtimam göstermelidir. Emzirme sadece çocuğu beslemek olarak düşünülmemeli, çocuğun huzur ve güveni hissettiği çok kutsal zamanlar olarak değerlendirilmelidir. Ayrıca anne yokken kokusunun sindiği bir yumuşak kumaşı, bebeğe bakan kişi üzerinde ve bebeğin yattığı yerde bırakmalıdır. Buna benzer basit tekniklerle annenin bebeğinden uzak olduğu çalışma saatlerindeki anne kokusu ve şefkatinin eksikliği doldurulmaya çalışılmalıdır.

9 YORUM

  1. Hayal hanım, anne çocuk ilişkileri konusundaki bu yazınızı da çok başarılı buldum, yazılarınızın devamını bekliyorum takip ediyorum. İyi çalışmalar dilerim..

  2. Çalışan bir anne olarak bebeginden ayri kalmanin vicdani rahatsızlığı içindeyim ama hayat sartlarina ayakda uydurmak zorundayim hersey onun icin deyip ise gidiyorum ama bu zorluklara rağmen onunla hayat paha biçilemez

    • Evet ben de “Hayat şartlarının zorluklarını, çocugumuz için nasıl telafi edebiliriz” konusuna bu yüzden çok önem veriyorum. Yorumlarınız için tesekkur ederim, Vildan ve Canan hanım. :)

  3. Toplumsal sağlımızın iyi psikoloji ve iyi eğitimden geçtiğini düşünen bir anne olarak bu konuda bizlere verdiğiniz destek için teşekkürler Hayal hanım.Yazılarınızın devamını sabırsızlıkla bekliyorum :)başarılarınızın devamını dilerim.

  4. Çalisan bir anne olarak oglumu hergün evde birakarak ise gitmek o kadar zor ve üzücü ki gercekten insan pisikolojisini bozuyor. Ama hayat şartlari gereği bunlari yasamak zorundayiz .İs cikisi eve kosarak gittigimde beni gordugunde attigi o mutluluk cihliklari ve gülücüklerı o muhtesem kokusu benim en büyük mutlulugum.SIzin bu guzel yazilarinizin devamini bekliyoruz bizi bilgilendirmesi icin

  5. Sevda hanım, “İs cikisi eve kosarak gittigimde beni gordugunde attigi o mutluluk cihliklari ve gülücüklerı o muhtesem kokusu benim en büyük mutlulugum” bu cümlenizdeki coşku hiç bitmesin yeter

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here