Anasayfa Kültür & Sanat Ah Cilveli Hayat!

Ah Cilveli Hayat!

332
0
PAYLAŞ

Kendine gelmek isteyenin,vazgeçtiği şey kendisi olmaz. Evlerden geçer, yollardan vazgeçer, göreceği yüzlerden vazgeçer de caymaz haritasından o zaman ..

Ayak uydurduğunda diş bilemezsin, kalıplara uyduğunda diş geçirmezsin. Yapman gerekenlerin sesini duyduğunda ise harekete geçersin.

Ver başını, uzat, boşluğunu  senin dolduracağın bir menzile doğru. Al benliğini de bile kendini, varış ya da bitiş olmadan sürdürdüğün bu maceraya taşı.

Hoşgörmez öğretmendir ki zaman, elinde tasması da vardır. Kare kare okur, kara kara düşünürsün biatına uymazsan.

Adımlarını saydın, köşelerini döndün, üzerine üzerine yürüdün de, olmadı mı? Günleri böldün, gerçekleri gördün, kendine sordun da, olmadı mı? Açıkları buldun, kendini sundun, etindeki tahrişleri söktün de, olmadı mı?

Bir yükseklikten başlar aidiyet. Bir yüksekliği vardır algılayışının. Bile bile batırır ,batırdığın yerden bilmezlikten gelerek çıkarırsan duygularını ,dengen şaşar.

İyisi mi sen ,aklından taşanı susturma.Kalbinden döküleni bırakma.

Sev kendini ,elini hiç bırakma !

Böyle başladı yazım ,oysa ki sizler için bir film seçip ,anlatmaktı niyetim,baskın gelense içimi dökmek oldu öncelikle.Öyleyse devam edelim:

İstanbul’u özlüyorum bu aralar,Nedensiz,hesapsız…Gitmek istiyorum Kız Kulesi’ne..Varmak Kuzguncuk’a ,fotoğraf makinem de yanımdayken ..

Böyle bir hüzün içerisindeyken ,seçtiğim film de Ah Güzel İstanbul oldu .1966 yılına ait  film ,ruhu nostalj kokan benim gibileri melankoliyle harmanlanmış  eski zaman dansına davet ediyor…

Ayla Algan’ın (Ayşe) naif ve maceraperest ruhu ;Sadri Alışık’ın (Haşmet) tarazlı ses tonuyla el ele vermiş,ağzından hiç düşürmediği sigarasıyla ve dinginliğiyle tezat içerisinde. O’nların ellerini ,yollarını ,kelimelerini birleştiren ise Haşmet’in çektiği bir fotoğraf olacaktır ;güzel İstanbul’un içinden ..

Ayşe uçarı bir genç kızdır ,hedefleri vardır ve tehlikelere karşı savunmasızdır çünkü saftır ve en önemlisi Haşmet gibi O da hayatta bir başınadır.Haşmet ,baba hissiyatıyla bu korunmasız kıza evini açar. Birlikte zaman geçirdikçe de gönlünü aşka açar..

Lakin Ayşe ,tutkularıyla yaşayan bir karakterdir ve bu durum zarar görmesini  kaçınılmaz kılacaktır.Zarar vermesini de…Hedefleri .gözünü karartarak ilerlemektedir hücrelerinde.Önünü göremeyecektir ve olanca hızıyla Haşmet’e çarpacaktır…

Oysa aşk ,incitmeden dokunmayı da bilirdi.Haşmet aşkın naif yönünü temsil ediyordu bu kez ,Ayşe ise kırıp döken yönünü. Hırs insanı ele geçirince,roller işte böyle değişebiliyordu

sadri-alisik_425124Haşmet ise kendini sorguluyordu ,aşkın sorgulanamaz bir hızla içine işlemesini .Göremedim mi acaba diyordu ,ben gerçekleri bu yüzden göremedim mi? Acaba Ayşe ,benim bidiğim Ayşe’den çok mu uzaktı ? ..

Gerçekler ,zamanla yaklaştırdı onları .Kendilerine sorduklarını ,yüz yüze sordular böylelikle.ah_guzel_1

Öğrendiler,zaman ki hoşgörmez bir öğretmendir …Kendilerini sevmeyi öğrendiler ,söküklerini de diktiler ..

Veee perde kapandı ……

PAYLAŞ
Önceki yazıKitaplıkta Bulunması Gereken En iyi Romanlar
Sonraki yazıBordeux
Melda Taylan
Dış dünyadan çok ,içindeki harikalar diyarında yaşamayı seven bir kıvırcık. Kelimeleri sever,onların büyüsüne inanır.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here